Student Officers

The student officers for the 4th ACGMUN Online will be:


Secretariat

Secretary General: Theodore Iakovou (Pierce-The American College of Greece)

President of the General Assembly: Anastasis Lambrianos-Stappas (Pierce-The American College of Greece)

Deputy Secretary General: Panagiota Dimitrakopoulou (Deutsche Schule Athen)

Deputy Secretary General: John Kordas (Deutsche Schule Athen)

Deputy Secretary General: Ioulianos Kotsios (Pierce-The American College of Greece)


General Assembly

Disarmament and International Security Committee (GA1)

Chair: Thodoris Protekdikos (Pierce – The American College of Greece)

Co-Chair: Gina Pagkoutsou (Doukas School)

Co-Chair: Velissarios Velissariou (Erasmios Ellinogermaniki School)

 

Economic and Financial Committee (GA2)

Chair: Chris Moustakis (Costeas-Geitonas School)

Co-Chair: Nefeli Gkaroutsou (Pierce – The American College of Greece)

Co-Chair: Zoe Mathiopoulou (HAEF Athens College)

 

Social, Humanitarian and Cultural Committee (GA3)

Chair: Maria Meri (Costeas-Geitonas School)

Co-Chair: Thalia Antoniou (Anatolia College)

Co-Chair: Begüm Uğurlu (American Collegiate Institute)  

 

Special Political and Decolonization Committee (GA4)

Chair: Sophia Zacharia (Pierce – The American College of Greece)

Co-Chair: Marina Drosou (Platon School)

Co-Chair: Nefeli Mouzouraki (A’ Arsakeio Tositseio Ekalis)

 

Legal Committee (GA6)

Chair: Panagiotis Diamantis (Ekpedeftiki Anagennisi)

Co-Chair: Christopher Foteinelis (Pierce – The American College of Greece)

Co-Chair: Fragkiskos Nistikakis (Deutsche Schule Athen)


Specialized Agencies

Environmental Commission (EC)

President: Panagiotis Sachinis (St. Catherine’s British School)

Deputy President: Hannah Clark (Campion School)

Deputy President: Maria Tsoka (Erasmios Ellinogermaniki School)

 

Economic and Social Council (ECOSOC)

President: Tomasso Alocci (ACS Athens)

Deputy President: Fotis Giannousas (Byron College)

Deputy President: Christina Papaioannou (Geitonas School)

 

World Health Organization (WHO)

President: Mike Papakonstantinou (Costeas-Geitonas School)

Deputy President: Ilektra Bambicha Ninou (Doukas School)

Deputy President: Baran Mohammadi (Byron College)

 

Security Council (SC)

President: Alexandros Ballis (Deutsche Schule Thessaloniki)

Deputy President: Melvin Berkowitz (Anatolia College)

Deputy President: Antonis Kriezis (HAEF Athens College)

 

Group of 20 (G20)

President: Antonis Chronis (Deutsche Schule Athen)

Deputy President: Stathis Mitrou (Mandoulides School)

Deputy President:  Jason Patsantzis (Deutsche Schule Athen)

 

Historical Security Council

President: Harry Ioannou (Ekpaideftiki Anagennisi)

Deputy President: Louai El Hajj (Byron College)

Deputy President: Apostolos Krystallis (Deutsche Schule Athen)

 

Special Conference on Migration (SPECON)

President: Christina Beykou (St. Lawrence College)

Deputy President: Eleanna Chalaraki (Ekpedeftiki Anagennisi)

Deputy President: Maria Tourni (Pierce – The American College of Greece)

 

International Labor Organization (ILO)

President: Katerina Gerantoni (Deutsche Schule Athen)

Deputy President: Eirini Angelouli (Archbishop Makarios III Lyceum)

Deputy President: Ann Marie Martinou (ACS Athens)

 

International Court of Justice (ICJ)

President: Despoina Petrou (Costeas-Geitonas School)

Deputy President: Christos Kangelidis (Deutsche Schule Thessaloniki)

Registrar: Chrystanthi Dellas-Grivas (Deutsche Schule Athen)